E-Ti̇caret Nasıl Yapılır?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
15 Ağustos 2023, Salı
E-ticaret Nasıl Yapılır?
E-ticaret sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. COVID-19 pandemesi ile iyi bir ivme kazanan sektörler arasında yer alan e-ticaret 2022 yılında da büyük bir gelişme yaşadı. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) 2022 Yılı Verileri” incelendiğinde ülkemizde 2022 yılında e-ticaretin %109’luk bir büyüme yaşadığı görülüyor.
E-ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. COVID-19 pandemesi ile iyi bir ivme kazanan sektörler arasında yer alan e-ticaret 2022 yılında da büyük bir gelişme yaşadı. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) 2022 Yılı Verileri” incelendiğinde ülkemizde 2022 yılında e-ticaretin %109’luk bir büyüme yaşadığı görülüyor.

 

İlgili veriler e-ticareti 800,7 milyar TL hacme ulaştığını da gösteriyor. Genel ticarete oranı %18,6’ya yükselen sektörün 2026 yılında kadar ise %56 oranında büyüyeceği ve 8,1 Trilyon dolar hacme ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

Kaynak; Retail e-commerce sales worldwide from 2014 to 2026 | statista.com
https://www.eticaret.gov.tr/haberler/10089/detay | eticaret.gov.tr
2022 Yılı E-ticaret Verileri ve İstatistikleri | phpsitem.com

 

E-ticaret Nedir?

 

E-ticaret veya elektronik ticaret, kişi veya işletmelerin ürün ve hizmetlerini internet üzerinden sattığı ticari faaliyete verilen isimdir. E-ticaret, internet kullanımının yaygınlaşmaya başlamasının ardından yani 1995 yılından sonra ortaya çıkan bir kavramdır. Elektronik ticaret, kıyafet, ev tekstili, yemek vb. fiziksel ürünlerin satışını kapsadığı gibi otel rezervasyonundan dijital ürün satışına kadar olan hizmet satışlarını da kapsayan bir kavramdır.

 

E-ticaret ile internetten ürünlerini satacak olanlar kendi e-ticaret siteleri üzerinden satış yapabilecekleri gibi e-ticaret pazaryeri platformları ve sosyal medya hesapları gibi online satış kanalları üzerinden de satabilmektedir. Bunun yanı sıra tüketiciden tüketiciye satış yapılan mobil uygulamalar ve platformlar üzerinden de e-ticaret yapılabilmektedir.

 

E-ticaret Nasıl Yapılır? Nasıl Başlanır?

 

E-ticaret ile internetten satış yapmak için:  

 1. E-ticaret Yapmak İçin Bir İş Fikri Bulun
 2. E-ticaret İş Modelinize Karar Verin
 3. Hedef Kitlenizi Belirleyin
 4. Markanızı Oluşturun
 5. E-ticaret için Şirketinizi Kurun
 6. Bir Tedarikçi ile Anlaşın
 7. E-ticaret Alt Yapısı Seçin
 8. Kategori ve Marka Sayfalarınızı Hazırlayın
 9. E-ticaret Sitenize Ürünlerinizi Yükleyin
 10. E-ticaret Sitenizi Satış Odaklı Tasarlayın
 11. Kullanacağınız Ödeme Yöntemlerini Seçin
 12. Sanal Pos Anlaşmanızı Yapın
 13. Kargo ve Lojistik Anlaşması Yapın
 14. Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun
 15. Pazaryerlerine Entegre Olun
 16. Dijital Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın
 17. E-ihracat ile Ürünlerinizi Yurt dışına Satın
 18. Ticimax ile E-ticaret’e Başlayın

 

E-ticaret Yapmak İçin Bir İş Fikri Bulun

 

E-ticaret iş fikriniz oldukça önemlidir. İyi bir iş fikri ile internetten satış yapmaya başlayan kişi ve işletmelerin e-ticarette başarılı olma şansları bir hayli fazladır. Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan kişilerin ilk olarak belirli araştırmalar yapması ve bir iş fikrine karar vermesi gerekir. İş fikrinizi bulmak için

 

 • E-ticaret istatistiklerini inceleyin.
 • E-ticarette en çok satış yapılan sektörlere göz atın.
 • İnternetten en çok satılan ürünleri araştırın.
 • Pazaryeri platformlarında ürün araştırması yapın.

 

E-ticaret sektörüne ilk kez girecek olan kişi ve işletmeler için bu aşama oldukça zor olsa da aslına bakıldığında fiziksel bir mağaza üzerinden satış yapan markalar için oldukça kolaydır. Bu tür bir çalışmanın ardından e-ticaret ile ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler hangi ürün ve hizmetleri satacaklarına ve kimlere satabileceklerine daha kolay bir şekilde karar vermektedir.

 

E-ticaret İş Modelinize Karar Verin

 

Markaların satış yapacağı kitleye ve iş planlarına göre bir e-ticaret iş modeli de belirlenmesi gerekir. Çünkü e-ticaret iş modelinin belirlenmesi markaların ürün ve hizmetleri için doğru hedef kitleyi kolaylaştırmanın yanı sıra ne tür bir çalışma ile de markalarını ön plana çıkaracaklarını belirlemelerine yardımcı olur.

 

İş Modeli Kısaltması Açıklaması
Business to Business B2B İşletmeden İşletmeye
Business to Consumer B2C İşletmeden Tüketiciye
Consumer to Consumer C2C Tüketiciden Tüketiciye
Consumer to Government C2G Vatandaştan Devlete

 

İş modelleri göz önünde bulundurulduğunda ise e-ticaretin dikey e-ticaret, yatay e-ticaret ve dropshipping yani stoksuz satış olarak da üçe ayrıldığı bilinir.

 

B2B E-ticaret Nedir?

 

Business to Business yani B2B iş modeli, işletmeden işletmeye gerçekleştirilen e-ticaret modeline verilen isimdir. B2B E-ticaret ülkemizde oldukça ık kullanılan e-ticaret modelleri arasında yer almaktadır.

 

B2C E-ticaret Nedir?

 

Business to Consumer yani B2C iş modeli, işletmeden tüketiciye satışların gerçekleştiği e-ticaret modelidir. B2C E-ticaret, Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan e-ticaret modeli olarak bilinir. Bu iş modeli ile çalışacak olan markalar son kullanıcıya ürün ve hizmet satışı yapmayı hedeflemektedir.

 

C2C E-ticaret Nedir?

 

Consumer to consumer yani C2C iş modeli, son kullanıcılar arasında satışların gerçekleştiği e-ticaret modeline verilen isimdir. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Dolap, Letgo vb. platformlar C2C iş modeli ile çalışmaktadır. Yani bu platformlar üzerinden satış yapan kişiler ürün ve hizmetlerini diğer tüketicilere satmaktadır.

 

Dikey E-ticaret Nedir?

 

Dikey e-ticaret markaların bir veya az sayıdaki kategoride ürün satışı yaptığı e-ticat modeline verilen isimdir.

 

Yatay E-ticaret Nedir?

 

İşletmelerin birden fazla kategoride birçok ürünle satış yaptığı e-ticaret modeline verilen isimdir. Ülkemizde oldukça yaygın bir iş modelidir.

 

Hedef Kitlenizi Belirleyin

 

Hedef kitle, e-ticaret yapacak olan markaların ürün ve hizmetlerini satmak istediği topluluğa verilen isimdir. E-ticaret iş modeli belirlendikten sonra kişi ve işletmelerin yapması gereken bir diğer çalışma da hedef kitle belirlemek olmalıdır. E-ticarette hedef kitle belirlemek markaların pazarlama ve satış stratejilerini geliştirmelerine olanak tanımaktadır. E-ticaret için hedef kitle belirlemek bu sektörde başarılı olmak isteyen her markanın önem vermesi gereken konular arasında yer almaktadır.

 

Örneğin bazı markaların satacağı ürünler 18-25 yaş arasındaki gençlerin alabileceği ürünlerken bazı markaların ise satacağı ürünler ile 40-45 yaş aralığındaki kişiler ilgilenmektedir. Bu noktada markalar niş bir hedef kitle belirleyebilecekleri gibi çok geniş bir hedef kitleyi de seçebilmektedir.

 

Markanızı Oluşturun

 

E-ticarette marka yaratmanız ve buna göre çalışmalar da yapmanız gerekir. Sektör seçimi, ürün seçimi ve hedef kitle belirleme süreçleri kadar marka belirlemek de oldukça önemlidir. Çünkü bir e-ticaret sitesi kurmak için marka adına, domaine ve akılda kalıcı bir logoya ihtiyacınız bulunur.

 

Marka belirleme sürecinde ise e-ticaret firmalarının bütünsel bir çalışma yapması gerekir. Marka ismi belirlenirken domainlerin kontrolünün sağlanması gerektiği gibi sosyal medya hesaplarının alınması marka logosunun belirlenmesi ve kurumsal kimliğin de yaratılması gerekmektedir.

 

Marka Adınıza Karar Verin

 

E-ticaret sitesi açmak için markanızı oluştururken ilk önem vermeniz gereken konu marka adı belirlemek olmalıdır. Marka adı seçimi kurumsal kimliğiniz için oldukça önemlidir. E-ticaret için marka kurmak isteyen kişilerin bu nokta marka adı belirlerken belirli unsurlara dikkat ederek hareket etmesi gerekir. Marka ismi belirlemede;

 

 • Kısa marka ismi seçmeye özen gösterin.
 • Özgün bir marka adı bulun.
 • E-ticaret markanızın adının hatırlanabilir olmasına önem verin.
 • Markanızın satacağı ürün ve hizmetler ile uyumlu bir marka adı seçin.
 • Marka adınızın dikkat çekici olmasına özen gösterin.

 

Marka ismi seçme sürecinde dikkat edilmesi gereken her şeyin e-ticaret firmanız için sağlayacağı avantajlar bulunur.

 

 • E-ticaret marka ismi belirlemede kişi işletmelerini ilk olarak akılda kalıcılığı sağlamak için kısa bir marka ismi seçmesi gerekir.
 • Marka adını seçerken özgünlüğü de göz önünde bulundurarak hareket etmeniz önemlidir. Aksi takdirde işletmeniz farklı markalar ile karıştırılabilmekte ve bu da kurumsal kimliğinizin zedelenmesine neden olmaktadır.
 • Marka adınızın kolay okunabilir olması gerekmektedir. Çünkü kolay okunan marka isimleri hedef kitlenizin daha kolay aklında kalacaktır.
 • Marka isminin satacağınız ürün ve hizmetler ile uyumlu olması daha fazla güven vermenizi sağlayacaktır.
 • Marka isminizin dikkat çekici olması merak uyandırmanıza yardımcı olacaktır.

 

Okumanızı Öneririz: 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın

 

Akılda Kalıcı Bir Logo Tasarlayın

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak kişilerin önem vermesi gereken konular arasında logo tasarımı da yer almaktadır. Logo tasarımı bir markanın kurumsal kimliği için oldukça önemlidir. E-ticaret firmaları için logo tasarımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 

 • Marka Adı ile Uyumluluk
 • Kullanılacak Renkler
 • Sektörel Uyumluluk
 • Özgünlük

 

Marka ismi belirlemede avantajlar sağladığı gibi bu unsurlar logo tasarımında da e-ticaret firmalarına birçok avantaj sağlamaktadır.

 

 • E-ticaret firmaları logo tasarımı yaptırırken ilk olarak logolarının marka isimleri ile uyumlu olmasına özen göstermesi gerekir. Çünkü markanız ile uyumlu olan bir logo tasarımı yaptırmanız daha kolay akılda kalmanızı sağlar.
 • Logo tasarımı yaptırırken e-ticaret firmanızın kurumsal kimlik çalışmasında belirlediğiniz renklere bağlı kalmanız gerekir. Bu müşterilerinize daha kolay güven vermenize olanak tanır.
 • E-ticaret firmalarının logo tasarımı sürecinde satış yapacakları sektöre uygun bir logo tasarlatmaları gerekmektedir.
 • Markanızın logosunun özgün olması oldukça önemlidir.

 

Okumanızı Öneririz: Logo Oluşturma, Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? En İyi Ücretsiz Logo Tasarım Aracı

 

Markanıza Uygun Bir Alan Adı Satın Alın

 

İnternetten satış yapmaya başlamak için atmanız gereken bir diğer adım da alan adı yani domain satın almak olmalıdır. Alan adı ya da domain, e-ticaret sitenizin internette ismine ve adresine verilen isimdir. Bir alan adı olmadığı takdirde internet kullanıcıları sitenize IP adresleri ile ulaşabilecektir. Bu da oldukça zor bir yöntem olduğu için e-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin bir alan adı alması gerekir. Domain alırken:

 

 • Alan adınızın akılda kalıcı olmasına özen gösterin.
 • Türkçe karakter içermemesini önemseyin.
 • Özgün alan adları seçin.
 • Noktalama işareti ve tire barındırmamasını göz önünde bulundurun.

 

Domain satın alma sürecinde markaların genellikle alan adı satan firmalara bir ödeme yapması gerekir. Özellikle burada domain satın alacağınız markaların güvenilir olmasını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Domain için ücret ödemek işletmelerin site kurma maliyetlerinin arttırsa da Ticimax e-ticaret altyapısı ile e-ticaret sitenizi kurduğunuz takdirde ücretsiz bir şekilde alan adı alabilir ve e-ticaret yapma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

 

Okumanızı Öneririz: Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticaret için Şirketinizi Kurun

 

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapacak olan markaların yasal bir şekilde e-ticaret yapabilmeleri için şirket kuruluşu yapması gerekir. Çünkü Türkiye’de herhangi bir sektörden gelir elde eden kişi ve işletmelerin faturalı satış yapması ve devlete vergi ödemesi gerekmektedir. Bu yüzden e-ticaret için şirket kurulumu yapmanız gerekir.

 

 • Şahıs Şirketi
 • Limited Şirket
 • Anonim Şirket

 

E-ticaret yapmak için kurulabilecek şirket türleridir. Şahıs şirketleri bir kişi ya da az sayıda ortakla kurulan ve tüzel kişiliğe sahip olan bir şirket türüyken limited şirket ise sermayesi belli olan bir ya da daha fazla kişi ya da tüzel kişi tarafından kurulan bir şirket türüdür. Anonim şirket ise sermaye şirketleri arasında yer alan hisse senedi veya tahvil çıkarabilen gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulabilen şirket türüdür.

 

Satacağınız Ürün veya Hizmeti Belirleyin

 

İnternetten ürün satışı yapacak olan kişilerin sanal mağazalarında sergilemek için ürün ve hizmetlere ihtiyacı bulunur. E-ticaret için ürün ve hizmet seçimini doğru bir şekilde yapmak markaların e-ticarette başarısını artırır. E-ticaret firmaları satılacak ürün seçimi yaparken daha çok talebin fazla olduğu ürünlere yönelmektedir.

 

Markalar satacakları ürünleri seçerken internette en çok satılan ürünler, e-ticaretteki trend ürünler, en hızlı satılan ürünler, e-ticarette en çok satış yapılan sektörler gibi konularda araştırmalar yapar ve ürünlerini bir araştırma sonrasında belirler.

 

Okumanızı Öneririz: İnternette En Çok Satılan Ürünler, Ne Satılır 2023

 

Bir Tedarikçi ile Anlaşın

 

E-ticarette satacağınız ürünleri belirledikten sonra bir satış yöntemine karar vermeniz de gerekir. Bu noktada e-ticaret firmaları stoklu ya da stoksuz satış yöntemlerinden birisini tercih eder. Stoklu satış markaların toplu bir şekilde ürün stoğu yaparak satış yaptığı e-ticaret modelidir. Stoksuz satış yani dropshipping ise markaların ürünlerini tedarikçilerinin XML bağlantıları ile sitelerine aktardığı modeldir. Her iki e-ticaret modelinde de e-ticaret firmaları bir tedarikçi seçimi yapmaktadır. Tedarikçi seçimi yaparken markaların dikkat etmesi gereken şunlardır:

 

 • Tedarikçinin Elindeki Ürünler
 • Tedarikçinin Stok Durumu
 • Tedarikçinin Ürün Fiyatları
 • Teknolojiye Olan Hakimiyeti
 • E-ticaret Trendlerini Takip Etmesi

 

Bir tedarikçinin e-ticaret süreçlerine hakim olması markaların lojistik süreçlerini yönetmelerini kolaylaştırmaktadır. Özellikle stoksuz satış yöntemi ile e-ticaret yapmak istediğiniz takdirde sitenize kolayca tedarikçi entegrasyonu yaptırmak için Ticimax e-ticaret alt yapısı ile sitenizi kurabilir ve XML Tedarikçi Entegrasyonları arasında yer alan dropshipping tedarikçilerinin ürünlerini e-ticaret sitenize ekleterek ürün satışı yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Hemen İnceleyin: Tedarikçi Entegrasyonları

 

E-ticaret Alt Yapısı Seçin

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan markaların ürünlerini sergileyeceği bir e-ticaret sitesine de ihtiyacı vardır. E-ticaret sitesi kurma sürecinde tercih edilen yöntemler şunlardır:

 

 • Hazır e-ticaret paketleri
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar
 • E-ticaret sitesi yazdırma

 

Hazır E-ticaret Paketleri markaların yazılım ve bilişim firmaları tarafından e-ticaret sitesi kurmak için hazırlanan özel yazılımlar ile e-ticaret sitelerini kurduğu yöntemdir. Açık kaynak kodlu yazılımlar ise genellikle basit özellikler ile oluşturulan ve geliştirmeye açık olan yazılımlardır. E-ticaret sitesi yazdırma yönteminde ise işletmeler sanal mağazalarını ajanslar ile çalışarak kurdurmaktadır.

 

E-ticaret sitesi kurma sürecinde profesyonel bir şekilde hareket edecek olan işletmeler her zaman hazır e-ticaret paketlerini tercih eder. Çünkü hazır e-ticaret paketleri içerisinde işletmelerin satış ve sipariş süreçlerini yönetebileceği birçok modül ve özellik bulunur fakat bu noktada da e-ticaret altyapısı seçiminde markaların belirli unsurları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

 

 • E-ticaret altyapısının genel özelliklerini önemseyin.
 • Altyapıda yer alan modüllere göz atın.
 • Altyapınızın seo uyumlu olmasına önem verin.
 • Entegrasyon türlerini göz önünde bulundurun.
 • E-ticaret altyapı sağlayıcısının profesyonelliğini ve referanslarını kontrol edin.

 

Sizler de profesyonel bir şekilde e-ticaret sitesi kurmak için Türkiye’de e-ticaret sektöründeki firmalara 15 yılı aşkın süredir hizmet veren Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve böylece profesyonel bir şekilde sitenizi kurarak e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

 

Okumanızı Öneririz: E-ticaret Altyapısı Paket Seçme Rehberi

 

Okumanızı Öneririz: E-ticarette Site Hızının Önemi ve Satışlara Etkisi

 

Kategori ve Marka Sayfalarınızı Hazırlayın

 

E-ticaretle online satışa başlamak için altyapınızı seçtikten sonra kategori ve marka sayfalarınızı da yaratmanız gerekir. Çünkü ürün giriş süreçlerinde kategori ve marka seçimi yapmanız da önemlidir. Bu nedenle ürünlerinizi yüklemeye başlamadan önce ürünlerinizin yer alacağı kategori ve marka sayfalarını da yaratmanız gerekmektedir.

 

E-ticaret Sitenize Ürünlerinizi Yükleyin

 

E-ticaret yapmak için alt yapınızı seçtikten sonra sitenize satacağınız ürün ve hizmetleri de yüklemeniz gerekir. Sitenize ürün ve hizmetlerinizi yüklerken de belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekmektedir.

 

Özellikle ürün yükleme sürecinde markalar tekli ürün yükleme işlemi yapabileceği gibi toplu ürün yükleme ya da entegrasyon ile de e-ticaret sitelerine ürünlerini aktarabilmektedir. E-ticaret sitenize ürün yüklerken de her zaman profesyonel ürün fotoğrafları ve seo uyumlu ürün açıklamaları oluşturmaya da özen göstermeniz gerekmektedir.

 

E-ticaret Sitenizi Satış Odaklı Tasarlayın

 

E-ticaret ile internetten ürün satacak olan markaların e-ticaretteki başarısını en çok etkileyen faktörlerden birisi e-ticaret sitesi tasarımıdır. Çünkü bir e-ticaret sitesi ne kadar satış odaklı tasarlanırsa ve müşterilere güven verirse bireyler ilgili siteden daha fazla alışveriş yapmayı tercih edecektir.

 

E-ticaret sitesi tasarımının direk satışlar üzerinde önemli etkisi olduğu için e-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmelerin site tasarımında önem vermesi gereken temel unsurlar bulunmaktadır.

 

 • E-ticaret sitesi tasarımı yaparken markaların ilk olarak kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir e-ticaret sitesi tasarımı yapması gerekir.
 • E-ticaret sitesi tasarımında işletmelerin kullanıcılara güven verebilmek için kurumsal kimliklerini yansıtması gerekir.
 • Günümüzde internetten yapılan alışverişlerin büyük bölümü akıllı telefonlar üzerinden yapıldığı için e-ticaret sitesi tasarımı yapacak olan kişi ve işletmelerin responsive temalar ile çalışması önemlidir. Site tasarımı esnasında sayfaların yüklenme hızını olumsuz etkilemeyecek bir tasarım yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde müşterileriniz e-ticaret sitenizi terk edecek ve yeniden alışveriş yapmaktan çekinecektir.
 • E-ticaret sitesi tasarlamak isteyen her markanın profesyonel ürün fotoğrafları kullanması gerekmektedir.

 

Hemen İnceleyin: Sayfa Tasarım Sihirbazı

 

Kullanacağınız Ödeme Yöntemlerini Seçin

 

E-ticarete başlayarak üzerinden ürün ve hizmet satışı yapan markaların siteleri üzerinden tahsilat gerçekleştirmesi de gerekmektedir. Bu noktada e-ticaret firmalarının tercih edebileceği birçok tahsilat yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

 

 • Havale
 • EFT
 • Kredi ve Banka Kartı ile Ödeme
 • Mobil Cüzdan

 

E-ticarette kullanılacak olan ödeme yöntemleri seçilirken her ödeme sistemi hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

 

 • Havale: Havale yöntemi alıcı ve satıcıların aynı banka ile çalıştığı durumlarda kullanılan bir ödeme yöntemidir. Bu yöntemde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak olan kişiler tahsilat sayfasında ödeme yöntemi olarak havaleyi seçmekte ve ardından verilen kod ile satıcının banka hesabına para göndermektedir.
 • EFT: Havale yöntemi iki bankalar arası transfer aracılığı ile tahsilatın gerçekleştiği bir ödeme yöntemidir. EFT yönteminde alıcılar ve satıcıların bankaları farklıdır.
 • Kredi Kartı veya Banka Kartı: Alışveriş esnasında tahsilatın gerçekleştiği ödeme yöntemidir. Alıcılar bu yöntemde tahsilat yapacakları kartın kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodu gibi bilgileri girerek ödemeyi gerçekleştirir.
 • Mobil Cüzdan / Dijital Cüzdan: Alıcıların hesaplarına bakiye yükleyerek ilgili bakiye ile ürün tutarını ödediği bir ödeme yöntemidir.

 

E-ticarette markaların tercih edebileceği birçok ödeme yöntemi bulunmaktadır. Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmaya başlamadan önce tahsilat yöntemlerinize karar vermeli ve ona göre hareket etmeye özen göstermelisiniz.

 

Sanal Pos Anlaşmanızı Yapın

 

Sanal pos anlaşmaları e-ticarete başlayan markaların siteleri üzerinden kredi kartı ve banka kartı ile tahsilat gerçekleştirmeleri için sanal pos firmaları ile yaptığı anlaşmalardır. Markaların site tasarımının ve ürün yüklemelerinin ardından ilk yapması gereken anlaşmadır. Markalar sanal pos anlaşmasını yaparken de belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir. Bunlar:

 

 • Sanal pos komisyon oranları
 • Ödeme günleri
 • Sanal pos firmasının güvenilirliği
 • Sanal pos taksit seçenekleri
 • Teknik destek

 

Sanal pos anlaşması yapacak olan firmalar ödeme sistemleri üzerinden sanal pos temin edebilecekleri gibi bankalar üzerinden de sanal pos alabilmektedir.

 

Hemen İnceleyin: Ticimax Sanal Pos Anlaşmaları

 

Kargo ve Lojistik Anlaşması Yapın

 

E-ticaret için kargo anlaşmaları markaların sanal mağazaları üzerinden sattıkları ürün ve hizmetlerini müşterilerine uygun fiyatlar ile gönderebileceği anlaşmalardır. Genellikle bu noktada markalar birçok kargo firmasından teklif alarak hareket etmektedir. Kargo firması seçimi yaparken de işletmeler belirli şeyleri göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

 

 • Kargo Firmasının Desi Başı Gönderim Ücretleri
 • Kargo Firmasının Referansları
 • Kargo Firmasının Çalıştığı Diğer Firmalar
 • Adresten Alım ve Sigortalı Gönderim Seçenekleri

 

Kargo firması seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler gibi lojistik firmaları ile çalışırken de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu unsurları göz önünde bulundurarak sizler de kargo ve lojsitik firmanızı seçebilirsiniz.

 

Hemen İnceleyin: Ticimax Kargo Anlaşmaları

 

Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

 

Marka stratejisi e-ticarete yapmak isteyenlerin önem vermesi gereken bir diğer konudur. İyi ve güçlü bir marka stratejisi belirlemek online mağazanız için değer yaratmak ve markanızı geliştirmek için oldukça önemlidir. E-ticaret firmaları marka stratejilerini belirlerken bir işletmeyi tüm yönleri ile ele almalı, hedef kitlelerini tanımalı, kitlelerin ihtiyaçlarını anlamalı ve ne tür talepleri olduklarına göz atmalıdır.

 

Bu noktada marka stratejinizi belirlerken ilk olarak hedef kitle analizi ve rakip analizi çalışmalarını tamamlamalısınız. Bu noktada hedef kitlenizi daha yakından tanımaya özen gösterirken rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmeye yönelik de çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz. Böylece kendi marka stratejinizi rakiplerinizin önüne geçebilecek bir şekilde oluşturabilirsiniz.

 

Pazaryerlerine Entegre Olun

 

E-ticaret yapmak için e-ticaret siteleri üzerinden satış yapabileceğiniz gibi Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti ve Trendyol'da Satış da yapabilirsiniz. Türkiye’deki pazaryerlerinin yanı sıra Ebay , ETSY ve Amazon’da satış yapmayı da tercih edebilirsiniz.

 

Pazaryeri platformlarında satış yapabilmek için mağaza açma adımlarını tamamlayabilir, ürün ve hizmetlerinizi mağazanıza aktarabilir ve satışa başlayabilirsiniz. Hatta Ticimax çok yönlü pazaryeri entegrasyonuyla e-ticaret sitenizdeki ürünleri tüm pazaryeri platformlarına aktarabilir ve e-ticaret süreçlerinizi tek bir panelden takip edebilirsiniz.

 

Pazaryeri platformlarında rekabet oranı oldukça fazla olsa da bu platformlardan ürün satışı yapan markalar hazır bir müşteri kitlesine ulaşabilmekte ve böylece satışlarını artırma fırsatı yakalamaktadır. Sizler de e-ticaret pazaryeri platformları üzerinden satış yaparak bu avantajdan yararlanabilirsiniz.

 

Hemen İnceleyin: Ticimax Çok Yönlü Pazaryeri Entegrasyonları

 

Dijital Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

 

E-ticaret yapmaya başladıktan sonra, ürün ve hizmetlerinizi yükledikten ve satış odaklı bir e-ticaret sitesi tasarladıktan sonra yapmanız gereken en önemli çalışma dijital pazarlama çalışmalarıdır. Dijital pazarlama çalışmaları markanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmanızı kolaylaştırmakta ve satışlarınızı artırmada sizlere yardımcı olmaktadır.

 

 • Sosyal Medya Reklamları
 • Seo
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • E-mail Marketing
 • SMS Pazarlaması
 • Influencer Marketing Çalışmaları

 

Bu noktada tercih edebileceğiniz dijital pazarlama yöntemleri arasında bulunmaktadır. Sizler de bu yöntemleri kullanarak ürün, hizmet ve markanızı tanıtabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

E-ihracat ile Ürünlerinizi Yurtdışına Satın

 

E-ticaret ile internetten yurtiçine satış yaparken markanıza ait bir e-ihracat sitesi açarak ürün ve hizmetlerinizi yurtdışına da satabilirsiniz. Yurtdışına satış yapmak için sitenizi Ticimax e-ihracat alt yapısını tercih ederek kurabilir ve böylece alt yapımız içerisinde yer alan modül ve özellikler sayesinde e-ihracatta başarılı olabilirsiniz.

 

Trendyol’da E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

Trendyol’da e-ticaret yapmak için ilk olarak bir şirket kurmanız ve ardından mağaza açma başvurusu yapmanız gerekir. Trendyol’da e-ticaret yapmak için gerekli olan evrakları ilettikten sonra ürün ve hizmetlerinizi yükleyebilir ve satışa başlayabilirsiniz.  

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

e-ticaret işletmelerin ürün stoğu tutmadan satış yapmasına verilen isimdir. Stoksuz e-ticaret yapmak için markalar tedarikçiler ile anlaşır ve onlardan XML bağlantısı alarak tüm ürünlerini sitelerine aktarır. Sipariş aldıkları takdirde ise ilgili siparişleri tedarikçilerine aktararak teslimatını sağlamaktadır.

 

Amazon E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

Amazon'da E-ticaret yapmak için de bir şirketiniz olması gerekmektedir. Trendyol’da olduğu gibi Amazon’da da satış yapmak için mağaza açmanız gerekmektedir. Türkiye Amazon’da mağaza açtıktan sonra globalde de mağazanızı açabilir ve 20’den fazla ülkede satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Evden E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

Evden e-ticaret yapmak için evinizi ofis adresi göstererek ya da sanal ofis tutarak şirket kuruluşu yapmanız gerekir. Şirket kuruluşunun ardından e-ticaret sitesi kurarak ya da pazaryerlerinde mağaza açarak e-ticaret yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın